Leden 2006

Termíny 2006

21. ledna 2006 v 10:47 | Karel Jačko |  Akce
Historie:
 • ---- ÚNOR
 • 24.02.2006 - Country Salon - Náhoda Němčice na Hané (20:00)
 • 18.02.2006 - Vodění medvěda - Ústí u Hranic (Bylo to OK)
 • 11.02.2006 - Slovensko KOSODREVINA do 15.02.2006
 • ---- LEDEN
 • 27.01.2006 - Soustředění Ostrava (Jirkova chata v Zátiší) do 29.01.2006
 • 21.01.2006 - Narozeniny Olšovec
 • 20.01.2006 - Přerov VANDRKÁRA se Špuntem a Falešnou Kartou (Přerov v Sokolovně)
 • 13.01.2006 - Ostrava Tóny cest s Tempo di Vlak Ostrava v KD GAMA
 • 06.01.2006 - Přátelské posezení v KOGA - Stanik 80-tiny

Vandrkára již tento pátek

18. ledna 2006 v 20:37 | Karel Jačko |  Akce
Ahoj kamarádi naše vystoupení na Vandrkáře, přerovského Špuntu již tento pátek 20.1.2006 !!! Ostatní viz jejich stránky http://spunt-prerov.com/

Z posledního vagonu

15. ledna 2006 v 22:01 | Jiří Lipka - Carmen |  Akce
Dnes mi přistál v poště mail od Jirky Lipky s tímto obsahem:

17. ledna (v repríze 20, 21 a 22.1.) se poprvé v tomto roce rozjede trampský pořad
ZPOSLEDNÍHO VAGONU.
Tentokrát nás toho čeká opravdu hodně. Začneme recitativem od Houly, následovat bude představení CD Volání větru, které mapuje brněnskou trampskou scénu, pustíme si z něho kapely
Vavasatch
Příboj
Karabinu
Mariňáky
S Lubošem Stráníkem budeme vzpomínat na Vaška Čekala Nedomu,který hrál ve skupině Vagony, a mimo jiné uslyšíte od Vagonů jejich legendární písničku Sejfy, která byla nahrána na desku Porta 85.
Pozveme vás do Přerova na Vandrkáru a krátce si vzpomeneme na plzeňského trampa Lišáka - Karla Růžičku, který pár dní před vánoci odešel na svůj poslední vandr.
Ve zprávách se dozvíte třeba jakou novou finkovku chystá Kapitán Kid, kdy asi vyjde kniha o historii trampingu, jaká další kniha od Míly Nevrlého vyjde s fotkami a spoustu dalších tipů na koncerty.
V pořadu dále uslyšíte skupiny
Kamelot,
Appaloosu,
Špunt,
The Šutrs,
Žalmana a spol a
Wabiho Daňka
Trampský pořad Z POSLEDNÍHO VAGONU se vysílá každé liché úterý od 9, 14,19 a 23 hodin na internetovém Radiu FOLK, které najdete na radio.ifolk.cz.
Reprízy pořadu jsou následující pátek, sobotu a neděli vždy ve 14 hodin. Informace a program pořadu Z POSLEDNÍHO VAGONU najdete na strelak.jinak.cz. Na této adrese je i anketa ve které můžete hlasovat a tím nám trochu pomoci s pořadem. Pokud budete mít čas zkuste si náš pořad poslechnout.

Tony Cest - Tempo di vlak

14. ledna 2006 v 16:00 | Karel Jačko |  Akce
Včera jsme vystoupili na Tonech cest v Ostravě jako hosté kapely Tempo do vlak. Podrobnějí viz: http://kacer.blog.cz/0601/tony-cest

Historie 4 - Ženy v kapele

14. ledna 2006 v 15:35 | Karel Jačko |  Histrorie
Za krátkou historii se v kapele již vystřídala celá řada žen nebo se kolem alespoň mihly. Je třeba říci, že The Šůtrs podstatou není kapela kam mají ženy zakázaný přístup a to i přesto, že vždy jsou komplikací zejména proto, že jsou:
 • Chytřejší
 • Pracovitější
 • Pamatují si texty
 • Mají pěknější hlasy a další věci,
 • Nepijí a nekouří (zjeména ty do 15 roků)
 • Když už pijí, neopíjí se do němoty
 • Umí noty
Ale také:
 • Musí domů dřív než my, ale vynucují si i náš odchod
 • Dnes se jim zrovna nechce zpívat
 • Nesnesou ženskou konkurenci v kapele
První ženou v kapele byla, již zmíněná zakládající členka, Hanka Hopová. Ta v zásadě beze zbytku splňuje všechny výše uvedené charakteristiky.
Bezesporu naše doposud nejlepší zpěvačka. Hanku jsem poprvé slyšel zpívat známou písničku od Whitney Houston z filmu Bodyguard někde na Ťutínkově nebo na Morávce.
Tenkrát jsem ještě hrál s Pupkáči a říkal jsem, že jestli může někdo konkurovat hlasem Blance Prudilové bude to ona.
Svojí reakcí mi to po prvním vystoupení na REGI Banju potvrdil známý milovník velkých ženských hlasů Jerry, který se do ní, stejně jako do Blanky, napoprvé zamiloval tak, že když jsem mu letos psal soupisku už bez Hanky, poslal mi okamžitě mail, jestli jsem se jejím vynecháním v sestavě nespletl.
Nerad píšu, že hlavním důvodem, že už není Hanka v kapele jsem já, když jsem ji po sérii personálních pokusů před účastí The Šůtrs na Zahradě 2005 asi natolik znechutil, že mi na jedné, již pozahradové zkoušce v Přerově řekla, že jí nebaví pořád dokola trénovat stejné písničky a hrát na festivalech typu Zahrada.
Možná to byl okamžitý stav mysli, ale když mi po letních dovolených 2005 odmítli i s Laďou Šutrem jít hrát na akci někde v Jezernici, že už mají domluveno hraní s Palackým, tak jsem se nějak zasekl a navrhl jsem, že dál bez Hanky a Ladi a ono to kupodivu prošlo, sice ne hladce, ale už je to myslím neměnné.
To že její hlas v kapele chybí a naše surové a vzájemně nekompatibilní hlasy žádnou krásu nenadělají je smutný fakt. A navíc si nepamatujeme ty texty.
Další ženou v kapely měla být Tráva, ale jak už jsem řekl, odešla do Pardubic jako profesionální armáda. Tak jsem vyzkoušel zakomponovat do kapely svoji dcerušku Peťulku Jačkovou. Kupodivu v kapele vydržela až do konce svých studií a potom odešla již asi na trvalo do Prahy za prací.
Další ženou v kapele byla na chvíli Lenka "Žížalka" Hromadová, která s námi absolvovala vystoupení v Horním Jelení a na festivalu Za tratí. Přesto, že má myslím až nadstandardně krásný hlas, kapela ji i přes mé snažení moc nepřijala (myslím, že jsem si tím zasekl i první vážnější vroubek u Hanky), ale je pravdou, že pojetí našich vokálů jí moc nesedělo a držet ty třetí a čtvrté průběžné hlasy na jednom tónu bylo i pro ní trochu moc.
Při hledání nových sólistů jsem musel v Hranicích zákonitě narazit na Helu Jiřičkovou. Tato vyzrálá houslistka je vedle svých vážnějších aktivit ostřílenou hráčkou různých i add-hoc hranických trampských a country formací. Nastoupila do kapely před Lacem a byla to první skutečná sólová hráčka. Stačilo ji požadované i náročné solo zanotovat nebo sehnat jazzové noty a po lehkém cvičení to bylo super.
Když nastoupil do kapely Laco na foukačku, přes absolutní rozdílnost povah se vynikajícím způsobem doplňovali, což bylo završeno Lacovým tanečním číslem při vystoupení The Šůtrs na Zahradě v Náměšti na Hané v roce 2005.
V kapele přestala hrát v zásadě jen tak mimoděk při personálním zemětřesení souvisejícím s odchodem Hanky a Ladi. Tehdy ji tuším umřel někdo v rodině a tak se omluvila, že nějakou dobu nebude hrát a aniž bych to ve skutečnosti zamýšlel, už jsem ji znovu neoslovil. Pokud to tu bude někdy číst, chtěl bych, aby věděla, že z toho mám doposud výčitky svědomí a budu jí muset napsat nějakou písničku, abych si svou černou karmu trochu očistil.
Zatím nejbizarnější pokus o uplatnění ženského principu v kapele bylo angažování dětského rodinného tria až kvarteta Ledvinové kamínky.
Při trénování na chatě u Jirky si naše děti vzaly s sebou housle a flétny a tak jsem se rozhodl, že je naučím jednu pěknou wykrentovku a to speciálně krásné solo na flétnu v písničce Fakir. Musím říci, že to holky včetně zpěvu v refrénu krásně zvládly a tak jsme je naučili ještě další, tuším, refrén ve staré trampské Andílek Harwey Kid. No a pojali jsme nápad, že s tím vystoupíme na festivalu ve Skaličce. Přesto, že samotné vystoupení, jak již jsem uvedl, nedopadlo nic moc, za ten pokus jsem rád a pokud ti Staří a Plesniví Hospodští (dále jen SPH), co zbyli kapele nezačnou cvičit, asi to bude ta správná cesta na personální změny.
Na obrázku výše ze soustředění na chatě, je vidět, že hudebnice jsou ještě OK, ale kapelník už vykazuje známky únavy.
Posledním ženským hitem kapely je na našich stránkách již frekventovaná Jituška Pluháčková, která se zatím rozkoukává, jestli se s námi, když nás vyfasovala i s Lacem, má vůbec zahazovat. No občas se modlím, aby si to nerozmyslela. Budu muset proto asi i něco udělat jako třeba napsat požadovaná sóla do not.
Na obrázku je z vystoupení v Ostravě na Tónech cest i s Lacem, kdy mu odebrala sólo v Šanci a Laco jen hledí, že to hraje jako Grappelli po zmlazovací kůře.
No v neposlední řadě jsou v zásadě řádnými členkami kapely naše nehrající polovičky. Se souhlasem Naděnky zde zatím uvádím alespoň údaje mé druhé polovičky.
Naděnka Jačková to má hodně komplikované. Vedle toho, že má doma hyper-aktivního muzikanta, musí zastávat běžné funkce v rodině jako:
 • Kupovat pravidelně struny a trsátka odpovídajících kvalit a tvrdosti;
 • Dělat prvního hudebního kritika (někdy - většinou je to tvrdé);
 • Přezpívat z not nové skladby (taky umí noty na rozdíl od nás cigánů);
 • Dělat ranní řidičku při návratech z manželova brnkání;
 • Nově dělat kameramanku a fotografku;
 • a tak;
Přesto, že tyto funkce dokonale zvládá, jen ojediněle se dočká vděku v podobě nové písničky a často je tato jedinná dohodnutá odměna za její manažerské práce pro kapelu trochu podivná, když se v textu z lásky píše:
Víš, nejlepší je když už spíš
Pod peřinou tiše sníš
Ani trochu nemluvíš.
Vím, když na houpacím křesle sním,
Že na víčka Tě políbím,
Jenom ať tě nevzbudím.
Ale když ráno, spustíš tu svou
Písničku známou, obehranou
Můžu se zbláznit z té záplavy vět
Chtěl bych film vrátit zpět.
Tam, kde vedle tebe usínám
A ve spánku tě objímám,
A žádný slova nevnímám.

Historie 3 - Jirka, Petra a Tonda

13. ledna 2006 v 6:50 | Karel Jačko |  Histrorie
V roce 2004 jsme začali pociťovat nedostatek alespoň jednoho dalšího nástroje (doprovodné nebo solové kytary) a tak začalo náročné hledání.
První přišel na řadu Jirka Heinz. Náš kamarád, který s námi chodil už dříve pravidelně hrávat, a u kterého jsme také my občas zahráli v jeho pohostinském zařízení Tereza v Olšovci.
Před přijetím Jirky do kapely musel napsat svůj profesní životopis, čímž jeho nástup byl sice oproti zakládajícím členům komplikovanéjší, ale zato se přišlo na některé skutečnosti, které by jinak zůstaly utajeny. Naopak jiné skutečnosti nám zůstaly utajeny proto, že je v životopise záměrně neuvedl.
Tak například bylo zjištěno, že:
 • Jirka má šlechtický původ a pochází z rodu Heinzů Von Olšovec; To se projevuje nejčastěji tím, že mu při holení teče nefalšovaně modrá krev, projevují se na něm jistě degenerativní změny a každých 15 roků mutuje
 • Výhodou je nedozírné dědictví ve formě panství na Olšovci, které mu ovšem dodnes nebylo vydáno a tak se musí zatím živit prací ve státní službě a večerním pinglováním v kavárně Tereza
Naopak nám v životopise zcela zamlčel, že:
 • Umí na kytaru jen tři akordy (G, D, C), které dovedně dovede transponovat kapodastrem. Tyto akordy používá v písničkách zcela náhodně a téměř fiziologický odpor má akordům s označením 7, 6, moll a to již nemluvím o akordech 9, dim a m7b5 do kterých ho nutí kapelník Kačer;
 • 15-ti letá perioda jeho mutování nastane již půl roku po jeho přijetí do kapely;
 • Dovede udržet naráz všechny hlasy ve vokále a nejlépe mu jde hlas zpěváka právě stojícího vedle něj
Ale život ukázal, že jeho šlechtické vlastnosti z něj dělají kamaráda, kterého je možno vždy zařadit do kategorie "Nejlepší" a vše ostatní dovede dohnat pílí, která některé příbuzné z jeho rodu dovedla až do úřednických struktur v EU (George Heinz Von Wupertal). Zde je ještě jeho snímek z jeho mimokapelní aktivity, kdy se jako rytíř řádu Zahnutého výfuku účastní spanilých jízd:
Také jsem začal po předčasném odchodu Trávy do armády a Pardubic hledat alespoň jeden další ženský hlas do vokálu. Na řadu logicky přišla moje dceruška Petra Jačková, která se mnou již zpívala v Entuziastech a uměla noty. Skutečně s námi také vydržela skoro celý tento rok vystupovat, ale po ukončení vysoké školy odešla již na trvalo do Prahy. Zde se mi podařilo zachytit Peťu jako zátiší s Dívkou a basou:
Na tu by se již roky chtěla naučit hrát, ale naše vlastní rodinná basa byla utopena v povodni v roce 1997 a tak bych ji mohl nějakou sehnat až se bude vdávat jako svatební dar aby mohla doma tvrdit muziku a držet basu.
Dalším pokusem o sólistu bylo angažování kamaráda Tondy "Pida" Piskláka známého tramp-bigbeatového kytaristy, se kterým jsem hrál již v Pupkáčích. Toto společné hraní jsme provozovali pouze po dobu asi 2 měsíců, kdy jsme ale stačili absolvovat vystoupení na REGI banju ve Velké Bystřici a na Trampském Guláši s Tempo di Vlak.
Tonda si ovšem odnesl ze společného hraní své první pokusy na mandolínu:
V nestřežené chvíli mu naopak znásilnil jeho fendra na oplátku Laďa Šutr. Ten, když zjistil, že se na to dá zahrát akord C s bustrem, již mu ho nikdo do konce večera nemohl sebrat a donutit hrát řádně na basu.

KOGA 06.01.2006

7. ledna 2006 v 8:06 | Karel Jačko |  Akce
Včera proběhl náš první letošní mejdan. Jak jsem se dozvěděl bylo to mimo jiné i za účelem Stanikových 37. narozenin. Tak mu touto cestou ještě znovu jménem celé kapely blahopřeji a posílám básničku:
Jsi už velký kluk
A udržíš i basu
Ze srdce Ti přejeme
Ať udržíš i kasu
Bude dobrý rok
Tak ať se Ti daří
najít dobrý záskok
Když se někde paří
Včera dostals ptáka
Nechej v gatích penis
Na Svačinku zajeď
Potrénovat tenis
Akce byla vydařená, a jak je vidět na následujících fotkách, hlavně se hrálo
Jirka hrál tak, že mu bylo potřeba podrbat i záda
Stanik si na své oslavě musel zahrát také, ale i když netančil zahrála mu pěkné sólo Jituška a kamarádi

Historie 2 - Skalička 2002-2005

6. ledna 2006 v 15:30 | Karel Jačko |  Histrorie
První veřejné vystoupení, pokud nepočítám hraní v KOGA, na táborech Friga a pod, bylo na Festivalu trampské písně ve Skaličce u Hranic.
Tento v zásadě náš domácí festival, který pořádají naši nejbližší kamarádi, musel být zákonitě prvním místem našeho vystupování a hned na poprvé jsme alespoň postoupili do finále. Když jsem ale poslouchal nahrávky z tohoto ročníku, tak jsem je raději hned smazal.
Naše neznalost hraní na mikrofony a zvukařské výkony kamaráda Pifa, udělaly své. Bohužel jak si řekneme dále i v dalším ročníku.
Zde jsme včetně roku 2005 hráli od založení každý rok. Viz trocha fotek:
Na tomto snímku je Stanik tak, přetrénovaný, že již raději hraje v leže. Ale jak uvidíme při nácviku Silvestra je to na basu jeho obvyklá poloha kolem 2:00 ráno. Zde si s náma zahrála i Laďova kamarádka v bluegrassové dílny na mandolínu.
Toto vystoupení, na které jsme vystoupili s flétnovým a vokálním kvartetem Ledvinové Kamínky Hranice (Ivanka "Šůtříček" Hopová, Anička "Kamínek" Hradečná; Terezka a Věrka "Balvánkovy" z Von Heinzů, ...), jsme se poctivě připravovali a trénovali. Ještě před nástupem na pódium si pan moderátor s námi podupával jaký to bude nářez. Ale takovu bandu lidí na pódiu Pif opět nezvládl a tak jsme byli všichni smutní jak to nevyšlo.
Toto je již foto z loňského ročníku, kde nás před diváky raději zadělali bílou maskáčovou plachtou, kterou Frigo vyzdobil celý ročník Skaličky.
No a tady nás již raději odhalili, když slyšeli Laca na foukačku. Nakonec si jako nováček rovnou odvezl cenu za nejlepší instrumentální výkon.

Historie 1 - The Šůtrs - Začátky - Hot Club Brdy

6. ledna 2006 v 11:07 | Karel "Kacer" Jačko |  Histrorie
Kapela má za sebou pár roků a tak raději zavčasu napíšu něco o jejím vzniku z mého pohledu. Vzhledem k tomu, že si datumy moc nepamatuji, je možno konstatoval, že vznik kapely je možno datovat do doby mého odchodu z Pupkáčů Lípník (to si také nepamatuji kdy přesně) tedy někdy v létě roku 2002
Kořeny tototo uskupení jsou ale asi hlubší a byly založeny uskupením Stavěči a Bouráci tedy partě kamarádů, kolem Friga, kteří stavěli a bourali dětské tábory a jezdili na další společné akce jako Ťutínkov, úklid Helfštýna a pod.
Původně jsem chtěl toto uskupení založit především s Frigem a na jeho krásných písničkách, ale Frigo to již na začátku v zásadě vzdal a od té doby se pořád kolem nás pohybuje jako kamarád a stálý host pro mejdany všeho druhu, pokud si zrovna nehraje na abstinenta nebo hypochondra.
Tak se stalo, že prvními členy kapely byli:
 • Laďa "Šutr" Vašek - nesmělý hráč na mandolínu a výborný na kontrabas a zpěvák jen po 10 pivech a 5 rumech;
 • Hanka Hopová - mnou již dlouhodobě obdivovaný ženský hlas, který by mohl mít i na Superstár;
 • Stanik KOGA Hradečný - s pěkným vysokým hlasem, který dovede zvládnout i kytaru a basu;
 • Karel "Kačer" Jačko - tedy já, na kterého spadlo jako tradičně kapleníkování, vymýšlení repertoáru a hraní na kytaru a zpívání.
Tedy jedna z fotek, kde jsme pohromadě:
Alternativně se pořád počítalo také, že se přidají:
 • Lenka "Tráva" Trávničková - s nádherným hlasem, který se ideálně doplňuje s Hančiným. Navíc Tráva umí i na kytaru a basu. Ale bohužel vstoupila do armády a život ji odvál až do Pardubic.
 • Luboš "Frigo" Fridrich - ten v době zakládání také odjel jako vojenský policista do Kosova a tak nakonec s námi hraje, jak bylo výše uvedeno, jen pohostinsky;
To co si pamatuji přesně, že první oficiální zkoušky na festival ve Skaličce v roce 2002 byl ve zkušebně, kterou Frigo domluvil v hranických kasárnách a tak mi dodnes zbyla plastová propustka.
První název kapely, pod kterým vystoupila na festivalu trampské písně 13-15.září 2002 ve Skaličce u Hranic byl HOT CLUB BRDY. Tento název jsem si na krátkou dobu prosadil jako poctu uskupení Hot Club de Paris, kde hrál v minulém století akustický jazz Django Reinhard, z jehož repertoáru vybírám jazzové standardy pro jejich potrampštění. Ve hře byl na začátku ještě název Bouráci pro reflexi způsobu vzniku, ale po Frigově předčasném ukončení členství, jsem mu tuto jeho značku ponechal.
Až následně zejména po reklamacích Hanky, že by nás mohli považovat, při neznalosti této historie , za teplé trampy, jsem přistoupil na změnu. Po Laďovi Vaškovi jsem kapelu navrhl pojmenovat úderně The Šůtrs a to kupodivu prošlo.

Akce v roce 2006

6. ledna 2006 v 10:21 | Karel Jačko |  Akce
Na stránkách Kačerova blogu je uveden aktuální seznam akcí plánovaných pro 1. pololetí 2006